KONTAKTY


Miroslav Horák

Svätoplukova 28

902 01 Pezinok

Tel: +421 948 766 224

email: miroslavhorak@zoznam.sk


Tréningy vedú certifikovaní inštruktori okinawského karate :

   Miroslav Horák   (6.dan)

   Patrik Leschinger   (3.dan)

   Ivan Marko   (2.dan)

   Michal Čúzy   (1.dan)

   Henrich Hujbert   (1.kyu)


Rozpis tréningov  :

pondelok 17:30 - 19:00 , spoločný tréning, veľká a malá telocvičňa

utorok     18:00 - 19:30 , pokročilí, veľká telocvičňa

streda       17:30 - 19:00 , spoločný tréning, veľká a malá telocvičňa

štvrtok     18:00 - 19:00 , pokročilí, veľká telocvičňa

nedeľa    10:00 - 11:30 , pokročilí, veľká telocvičňa


Miesto tréningov: telocvičňa ZŠ Kupeckého Pezinok

Karate Kickbox klub Pezinok oslávil 40. výročie vzniku


V septembri roku 1983 vznikol v Pezinku športový klub zameraný na karate. Jeho členovia dnes dosahujú svetové úspechy. O zrode, histórii i talentoch klubu nám porozprával tréner a zakladateľ Miroslav Horák.


Myšlienka založiť klub vznikla spontánne zo záujmu o tréningy karate.


„Ako poslucháč som prišiel na pohotovostný útvar verejnej bezpečnosti. Vtedy  som  už  trénoval  karate v TJ Slávia Medik Martin a bol som reprezentant Československej republiky v junioroch. Začal som trénovaí v Spojoch Bratislava u pána Šimkoviča a po večeroch som chodieval trénovaí do telocvične na pohotováku, kde prišli za mnou viacerí poslucháči. Oslovili ma, či by som ich netrénoval,“ pove- dal Miroslav Horák. Tréningy vyústili do myšlienky založií samostatný oddiel – klub karate. „Nemohol som ho založiť priamo ja, lebo som bol poslucháč, tak sme prehovorili pána Kušníra, ktorý bol člen stáleho stavu, aby nás zastrešil,“ vysvetlil M. Horák. K 1. septembru 1983 vznikol tak prvý klub v Československej republike v policajnom zbore – Červená hviezda Pezinok oddiel karate. Zameranie klubu bolo neskôr rozšírené o kickbox.


Klub začínal s členskou základňou 20 – 25 ľudí, spočiatku trénovali len príslušníci policajného zboru, keďže civili nemali povolený vstup na pohotovostný útvar. Po zrušení zákazu sa počet členov zvýšil natoľko, že musel klub hľadaí nové priestory. „Keď bolo civilov viacej ako policajtov, presíahovali sme sa na Základnú školu Kupeckého, kde sme do dnešného dňa,“ vysvetlil tréner. Záujem o karate bol v tom čase taký vysoký, že nábor v roku 1986 prilákal 150 ľudí. Dnes tvorí členskú základňu približne 120 športovcov.


Klub dosahuje mimoriadne výsledky. Za 40 rokov pôsobenia sa môže pýšiť mnohými úspešnými reprezentantmi. „Od tých začiatkov je ich skutočne veľa. Jeden z prvých bol Erik Legát, ktorý fantasticky zápasil, získal umiestnenie na majstrovstvách sveta. V kickboxe máme niekoľko majstrov sveta – Saša Horáková, Svatava Špániková, Zuzka Gregušová. V 1999 získal prvú medailu pre Slovensko v semi kontakte v jednej disciplíne kickboxu Mišo Peniak, ktorý neskôr priniesol titul majstra sveta, rovnako Ivan Marko. Teraz Michelle Ďzogániková, vicemajsterka sveta z roku 2019. V roku 2023 veľmi pekný úspech Paťa Leschingera, keď bol na majstrovstvách sveta v Dundee, kde chytil titul majstra sveta. Máme niekoľko majstrov Slovenska, majstrov Československa. Aby som nezabudol, ešte Alex Buček, Ševčík, Dano Štrbka,“ povedal k výsledkom M. Horák. Posledné medailové úspechy z roku 2023 pripísal na konto klubu Patrik Leschinger, ktorý na majstrovstvách Európy v karate vo Francúzsku vybojoval bronz.


Karate je komplexný šport pre všetky vekové kategórie. Dôležitá je kondičná i psychická príprava a etika.


zdroj: Pezinčan, január 2024, autor: Nina Bednáriková